Kabelková & Oplocká návrhářky šatů, které splní sny!

Jak jste se dostaly k oboru návrhářství a tvorbě svatebních šatů?

Ke kreativní tvorbě jsme byly vedené již od malička, takže jsme po základní škole nastoupily na odborné a umělecké školy a poté, díky zájmu o módu, následovalo studium textilního designu, kde jsme se seznámily. Vzájemná spolupráce pak odstartovala právě při studiu, kdy jsme se věnovaly šití dámského nočního prádla a zakázkovému šití. Po absolvování školy, kterou jsme zakončily svatební a společenskou kolekcí, jsme se rozhodly, že se budeme věnovat výhradně této tvorbě.

Co si mohou nevěsty představit pod značkou Kabelková & Oplocká?

Hned od začátku je třeba vysvětlit, že nejsme salon a není tedy možné vyzkoušet šaty, co jsou k vidění na našich stránkách. Každé šaty jsou jedinečné a šité nevěstě na míru (s výjimkou autorské svatební kolekce). 

Jsme vystudované návrhářky, znamená to tedy, že se při tvorbě návrhu aktivně podílíme na podobě šatů, aby s výsledkem byly obě strany spokojené. Vždy samozřejmě vycházíme z představy nevěsty, někdy je ale třeba doporučit nějakou změnu či jiný styl, aby šaty lichotily postavě, odpovídaly stylu svatby, ale hlavně aby se hodily k nevěstě samotné. 
Schůzky a zkoušky probíhají v našem ateliéru v centru Brna po předchozí domluvě. 

Vím, že kalendář se vám rychle plní. Kdy otevíráte možnost objednávek na další sezónu?

Pokud chtějí mít nevěsty jistotu, že ještě nemáme plno, je potřeba, aby nás kontaktovaly na konci léta před nadcházející sezonou. Znamená to tedy, že pokud nevěsta plánuje svatbu třeba na jaro 2020, je dobré nás kontaktovat na konci léta 2019. Dříve není nutné, protože nám stále probíhá sezóna a v tomto období schůzky nesjednáváme. Nemusí se tedy nevěsty bát, že máme třeba na dva roky plno. Na druhou stranu není dobré s informační schůzkou otálet, protože máme sezonu standardně zaplněnou během 3 – 4 měsíců. 

Jak poté probíhá první schůzka?

Před informační schůzkou vždy nevěstám pošleme souhrn informací, aby přesně věděly, co je čeká.

Schůzka standardně zabere do jedné hodiny a nevěstě s sebou postačí nějaká fotka šatů, které ji zaujaly, abychom viděly, jaký styl se jí líbí. Následně si šaty naskicujeme, probereme detaily, doporučíme materiály a střihy a na závěr si vezmeme míry. Po schůzce posíláme kalkulaci a nevěsta nám během týdne potvrdí svůj zájem o spolupráci. 

Kolik zkoušek většinou potřebujete k vytvoření svatebních šatů na míru?

Standardně jsou zapotřebí 3 – 4 zkoušky, někdy i pět. Záleží na náročnosti a typu šatů. 

Jak dlouho trvá samotný proces ušití šatů?

Samotné zhotovení šatů trvá standardně 2- 3 měsíce, ale je to spíše na individuální domluvě. Někdy šaty děláme s výrazně větším předstihem a někdy naopak krátce před svatbou (například u těhotných nevěst).

Mohou si sebou slečny na zkoušky přivést poradce? 

Maminky či kamarádky jsou na schůzce vítány, je ale potřeba myslet na to, že šaty jsou navrhované pro nevěstu a společně si přejeme, aby v nich nejen krásně vypadala, ale také se i co nejlépe cítila. Z toho důvodu výslednou podobu šatů, probíráme především s nevěstou. To samé platí i pro zkoušky. 

Jaká je výhoda koupení a šití šatů na míru oproti šatům půjčeným?

Rozhodně mezi největší plusy patří, že šaty dokonale padnou a nevěsta se v nich cítí pohodlně. Svatba totiž jako taková, je pro mnohé nevěsty poměrně stresující a nepadnoucí šaty, co někde škrtí a tlačí, v tak důležitý den jako je svatba, jsou nežádoucí. Většina našich šatů je také koncipována tak, že v nich nevěsty vydrží až do ranních hodin a není tedy třeba mít tzv. popůlnoční šaty na převlečení. Nevěsty díky tomu mají na sobě šaty, ve kterých nejen krásně vypadají, ale také se i cítí. 

Neméně důležitá je jedinečnost šatů. Šaty navrhujeme pro každou nevěstu zvlášť. Někdy nám nevěsty nechají zcela volnou ruku a někdy se zase aktivně zapojují do tvorby šatů, výsledkem pak je jedinečný kousek, který nebude mít nikdo jiný. 

Šijete stejný model šatů dvakrát? 

Právě proto, že chceme zachovat jedinečnost šatů, není možné, abychom ušily dvakrát totožné šaty na míru. Výjimkou jsou pouze naše šaty z autorských svatebních kolekcí, kde každé šaty mohou být ušity do tří kusů. 

Čím se odlišujete od ostatních návrhářů?

Musíme se přiznat, že úplně tak nevíme, jak to chodí jinde, vše co děláme, děláme přirozeně a posvém. Jednoduše se snažíme, aby se u nás nevěsta co nejlépe cítila a na chvíli zapomněla na všechny starosti kolem svatby. On je totiž samotný proces zhotovení svatebních šatů poměrně velký zážitek, a je potřeba si ho umět užít. 

Jako samozřejmost považujeme, že nevěstám poradíme s botami,  doplňky, ale také třeba i s účesem a květinami, někdy je totiž těžké, umět si vše dohromady představit. 

Co vás na vaší práci nejvíce baví?

Nejvíce si užíváme odevzdávání šatů. Není to proto, že je hotová zakázka pryč, ale to, jak jsou naše zákaznice spokojené. To je takovým našim pohonem do budoucna. 

Nejlepší částí při práci pak určitě je, když se nám šaty začnou rýsovat pod rukama, protože už se nejedná o nahrubo naaranžované látky, ale šaty začnou mít svůj tvar a podobu. Tuto část si troufáme tvrdit, mají nevěsty stejně rády jako my, protože poprvé vidí své budoucí šaty.

Zaujala i vás práce od Kabelková & Oplocká?

Neváhejte je kontaktovat:
www.kabelkovaoplocka.cz
info@kabelkovaoplocka.cz
+420 739 317 908

Více o tvorbě naleznete také na:
www.facebook.com/kabelkovaoplocka/
www.instagram.com/kabelkovaoplocka/

Já vám děkuji za krásný rozhovor a přeji úspěšnou svatební sezónu plnou dojatých nevěst z vaší tvorby.

S láskou,
Monika Hlaváčková

Monika Hlaváčková

Inspiruji a pomáhám vést nevěsty během plánování svateb, neboť má dlouholeté zkušenosti se svatbami z různých úhlů pohledu. Gastronomie, dekorace, organizace to vše jsem nespočetněkrát zažila. >>>> Můj příběh Jsem také autorkou e-booku Jak zorganizovat svatbu, třeba i za 14 dní a Zápisníku nevěsty, který jde již brzy do tisku.

Komentáře