16 svatebních tradic od rána až po obřad

Vezmeme to pěkně popořádku. Od prvního pohledu nevěsty na ženicha přes odjezd na obřad až po vypuštění holubiček lásky. Začínáme!

Je pár drobností, které by u sebe ženich, stejně jako nevěsta, ve svatební den měl či neměl mít. Mince a bankovky, motýlka či kravatu, něco modrého, něco starého… no však to znáte.

Na téma tradic během příprav jsem psala již článek: Přípravy s tradicí aneb abyste nic nepopletli! Dozvíte se v něm vše výše zmíněné a ještě něco víc.

Závoj

Další doplněk, který nevěsty často řeší, je závoj. Ano, či ne. Dlouhý, či krátký a tak dále. Co se týče vzniku této tradice, existuje mnoho verzí.

  • Jedna je o tom, že v dřívějších dobách byly sňatky domluveny a ženich tak nevěstu před svatbou ani neviděl. Proto byla skryta pod závojem a až po prohlášení mužem a ženou jí závoj sundal a proběhl první novomanželský polibek.
  • Jiná verze říkala, že závojem žena potvrzovala svoji cudnost, což bylo významné především během církevních obřadů.
  • Nejstrašlivější mi však přišla verze třetí. Nevěsta si podle ní šila závoj již dlouho před svatbou, aby byl dlouhý a velký. Víte proč? Šila si tím i své roucho do rakve. Proto měl být dlouhý a velký, aby jí do něj poté mohli zabalit.

Kdo ví, jak to doopravdy bylo.

Nad tou poslední verzí se vůbec zamýšlet nechci. V dnešní době je však závoj především symbolem čistoty a nevinnosti. Možná i to je jeden z důvodů, proč od něj některé nevěsty upouští. Myslíte, že to je škoda? Kdy jindy mají ženy možnost nosit závoj? Řekla bych, že toto je jediná a neopakovatelná příležitost, tak jí směle využijte. Závoj vás má také chránit před zlými duchy, kteří by vám chtěli přijít do manželství.

Svatební kytice a šaty

Další tradice se týká dvou věcí, které by novomanželé před svatbou vidět neměli. Nevěsta svatební kytici, kterou má poprvé spatřit až při předávání od ženicha, a ženich nevěstu. Tradice praví, že by nejprve měla vidět nevěsta ženichaaž poté by měl spatřit on ji. Proto často nevěsta přichází k ženichovi zezadu, aby tato tradice byla dodržena. Vyhnou se tak smůle v manželství, jak praví většina dalších tradic, ale berte to s rezervou.

Poděkování rodičům

Na co byste jako ženich a nevěsta neměli zapomenout? Určitě na poděkování rodičům. Za výchovu, lásku a všechnu péči, kterou vám věnovali. V dnešní uspěchané době na tento bod nevěsty často zapomínají. Přemýšlejí, kdy se budou líčit a kdy odjíždět na obřad, a na poděkování nezbude čas. Určitě však stojí za to najít si půlhodinku na ty, kteří vám věnovali mnoho let svého života. Je to velmi potěší a své vztahy tím opět o kousek prohloubíte. Po poděkování vám rodiče dají své požehnání a můžete pokračovat ve svém harmonogramu dále.

Poděkujte svým rodičům za to vše, co pro vás udělali.

Zkouška nevěsty a ženicha

Častým zpestřením ranních příprav bývá testování nevěsty a ženicha.

  • Zkouška nevěsty probíhá tím způsobem, že se v domě rozsype smetíčeká se na reakci nevěsty. Pokud jej uklidí, bude dobrou hospodyní. Pokud jej překročí, znamená to přesný opak.
  • Zkouška ženicha bývá podobná, opět malým testem. U domu nevěsty se postaví špalek se sekerou a dřevem na štípání a láhev vína. Čeho se chopí jako první, ukáže, jak bude pracovat v domácnosti. Jestli bude pracovitý, anebo ten povaleč s lahví v ruce. Mějte to na paměti.

Voničky či vývazky

Tradice, která se najde na každé svatbě. Slouží k tomu, aby se poznalo, kdo mezi svatební hosty patří. Je to vlastně takové poznávací znamení. Ženichv klopě tzv. korsáž. Tento doplněk je tvořen z hlavní květiny, která je v nevěstině kytici. Poté k sobě nevěsta s ženichem ladí i vzhledem a nikdo si je nesplete.

Troubení

A co tradice během cesty na obřad? Troubit, troubit, troubit a zase jen troubit. Říká se, že zlí duchové nemají rádi hluk, a proto se při cestě na obřad nebo alespoň z něj troubí. Odežene to zlé duchy a vy budete mít klidné manželství. V dřívějších dobách se používali zvonečky. Jejich jemné cinkání se neslo lesy a zlí duchové věděli, že tudy pro ně cesta nevede.

Počasí

Počasí na svatbě pro vás může být další tradicí, která napoví o průběhu manželství.

  • Déšť a jeho kapky znamenají štěstí.
  • Bouřka naznačuje možné hádky v manželství.
  • Paprsky od sluníčka znamenají manželství bez mráčků.
  • Jasný den radost ve společném životě.
  • Sníh, jakožto nejméně časté počasí na svatby značí požehnání a bohatství.

Tak to bychom měli i tuto část svatby, kterou nijak neovlivníme, tedy počasí. Další bod, který by vás mohl zajímat, jsou družičky. Kdo by za družičku jít měl a proč, se dozvíte také v článku Přípravy s tradicí aneb abyste nic nepopletli!

Slzičky

Slzičky dojetí. Během líčení přemýšlí mnoho nevěst nad tím, jak se jim ubrání. Já bych měla však spíše jiné řešení. Použijte nesmývatelné líčeníslzičku dojetí upusťte. Zaprvé nejste z kamene a je krásné vidět, že vás tento životní krok dojímá, a za druhé o nich mluví i svatební tradice. Říká se, že nevěsta, která při svatbě brečí, bude v manželství šťastná. Ta, která však nepláče, bude poté brečet v manželství. Neznamená to samozřejmě, že byste měla probrečet celý den. Spíše jde o slzičky lásky ať už při příchodu k obřadu, skládání slibů, nebo přijímání gratulací. Slzičky štěstí jsou přece krásná věc.

Rozsypávání okvětních lístků

Tento pohanský zvyk měl přilákat, stejně jako rýže, bohyni plodnosti. Malé družičky je proto rozhazují na cestu před nevěstu, aby ji tato bohyně nepřehlédla.

Špalír a házení rýže

Špalír a házení rýže. Další záležitost, která se na svatbách dělá, ale ne každý ví proč. Špalírem, kterým novomanželé procházejí, vedou první kroky v manželství. V dřívějších dobách jim hosté v tomto špalíru motali do cesty, aby tak viděli, že cesta v manželství nemusí být vždy jednoduchá. V dnešní době spíše symbolizuje start do nového života. Rýže se pak hází jako symbol plodnosti a blahobytu. Říká se, že kolik rýže se zasekne nevěstě na šatech nebo za nimi, tolik budou mít novomanželé dětí. Tak dobře počítejte.

Koule na noze, chomout, zatahování

První z mnoha druhů zábavy od kamarádů ženicha. Ti přiváží ženichovi kouli na nohu, nevěsta dostane pilku na železo a tímto způsobem může ženicha vysvobodit z jeho prohřešků z mládí. Mohou pracovat také společně a uvidí se tak, jak budou společně fungovat v domácnosti. Místo pilky můžete použít také různé klíčky a novomanželé mohou vybírat a zkoušet, než ženicha vysvobodí. Aby to však nebylo tak jednoduché, budou mít při práci svázané ruce k sobě. Možnost vykoupení se poté často také nabízí.

Druhá častá zábava po obřadu je s koňským chomoutem a bičem. Chomout dostane ženich, aby si uvědomil, k čemu se zrovna uvázal, a bič dostane nevěsta, aby bylo jasné, kdo doma vládne.

Třetí možnost je zatahování. Opět další ze šprýmů ženichových kamarádů. Na cestě z obřadu natáhnou provaz, který je ozdobený prázdnými lahvemi, fotografiemi, oblečením. Aby novomanželé mohli projít dál, musí se ženich vyplatit. Značí to opět ženichovo vykoupení z mladistvých hříchů.

Svatební holubičky

Vypouštění svatebních holubiček po obřadu poté patří mezi ty novější tradice. Říká se, že holubičky mají po celý svůj život jediného partnera, proto jsou nejspíše i spojeny s touto tradicí. Po jejich vypuštění se dívejte, jestli poletí spolu, nebo každá jiným směrem. To má něco naznačit o průběhu nového manželství.

A tímto bychom měli hotovou první část tradic během svatebního dne. Tu druhou si můžete přečíst zde. 14 svatebních tradic od hostiny k zábavě. Nechci vás tím totiž otrávit. Už takto se vám jich může zdát mnoho. V klidu si projděte tyto, nadechněte se čerstvého vzduchu během pár minut se začtěte do dalšího článku s hřejivým čajem k zpříjemněním. Kde se například dozvíte o tradicích během hostiny, tradic pro zabavení hostů a ještě něco navíc.

Přeji vám krásný den plný úsměvů a užívejte si každý den naplno.

S láskou
Monča

Text: Monika Hlaváčková
Fotografie: Ondrej Čechvala
Monika Hlaváčková

Inspiruji a pomáhám vést nevěsty během plánování svateb, neboť má dlouholeté zkušenosti se svatbami z různých úhlů pohledu. Gastronomie, dekorace, organizace to vše jsem nespočetněkrát zažila. >>>> Můj příběh Jsem také autorkou e-booku Jak zorganizovat svatbu, třeba i za 14 dní a Zápisníku nevěsty, který jde již brzy do tisku.

Komentáře