14 svatební tradic od hostiny k zábavě

Svatební tradice. Kdo by je neznal? Jistě si každá z vás vybaví aspoň některou, aniž by musela usilovně přemýšlet. Zabaví, rozproudí zábavu a nabídnou možné vhledy do budoucího soužití novomanželů. Některé jsem již zmínila v článku 16 svatebních tradic od rána až po obřad, v němž jsem končila vypouštěním holubiček po obřadu. Dnes budeme pokračovat.

Přivítání hostů

Po obřadu se pomaličku dostáváme k hostině. Především na Moravě je časté přivítání v místě hostiny dvěma panáky. Jeden je se slivovicí a druhý s vodou. Ten, kdo si vybere slivovici, může v manželství chodit do hospody,ten druhý se o něj po jeho příchodu domů musí postarat. Nevím, jak moc se tato tradice dodržuje, ale je to spíše pro pobavení na svatbě, takže to neberte nijak doslovně.

Rozbíjení talíře

Ihned po přípitku následuje rozbíjení talíře. Střepy přece přinášejí štěstí, tak se toho musí využít. Symbolika druhá a možná méně známá je tato: Hluk má odlákat zlé duchy, střepy symbolizují nedorozumění, která mohou v manželství vznikat, a společný úklid poté to, že i tato nedorozumění spolu pár vždy dokáže uklidit. Při úklidu si hlídejte lopatku, kterou má mít nevěsta. Občas se najdou kamarádi, kteří vám s jejím vyprázdněním rádi pomohou, a musíte pak začít opět znovu. No a ženich zametá a neměl by zapomenout žádný střípek. Pokud by některý na zemi zůstal, panoval by v rodině nepořádek. bude uklizeno, nezapomeňte si kousek toho štěstí vzít s seboupřinést si jej do své společné domácnosti. Říká se, že pokud zvládnou novomanželé střepy zamést, zvládnou společně už všechno.

Mezi svatební zábavu patří zajisté rozbíjení talíře, pro štěstí novomanželů. Fotograf: Ondej Čechvala

Přivítání máme a teď už jdeme na hostinu. Nebo jdeme, některé se nechají i přenést.

Přenášení přes práh

Přenášení nevěsty přes práh je další ze zvyků. Říká se, že pod prahem jsou ukrytí zlí duchové, a pokud by přes něj nevěsta přešla, pod sukní by si je donesla až domů. Ženich je naštěstí gentlemannevěstu pro jejich šťastné manželství přenese. Někdy jen přes práh, jindy až k jejímu místu u stolu. To už nechám na vás.

Tato tradice patří k nejčastějším na českých svatbách. Fotograf: Ondrej Čechvala

Přípitek

Další tradicí je přípitek novomanželům s proslovem. Nejčastěji se této role ujímá tatínek nevěsty nebo některý ze svědků. A jde se obědvat.

Polévka ze společného talíře

Polévka ze společného talíře s jednou lžící, která je často s dírami, je již klasikou. Tato tradice symbolizuje společný život, který je zapotřebí sdílet stejným dílem. Novomanželé si mají uvědomit, že jsou si rovni a ze svých životů mají jeden druhému stejně dávat jako brát.

Co by nemělo chybět? Zajisté polévka ze společného talíře. Fotograf: Ondrej Čechvala

Krájení svatebního dortu

Krájení dortu, další milá tradice, která se pojí s jídlem. Při krájení dortu novomanželé opět dokazují, jak budou zvládat společné práce. Podle tradice ten, kdo bude mít při krájení dortu ruku navrchu, bude hlavou rodiny. Dívejte se, kdo to bude. První kousek by měli ochutnat novomanželé – nejprve ženich a poté nevěsta, dále rodičepak ostatní hosté. Kousek svatebního dortu by neměl nikdo z hostů odmítnout. Mohlo by to přinést smůlu jemu i novomanželům. A pokud kousek dortu zůstane, vy jako novomanželé si jej zamraztev prvním roce výročí snězte. Přinese vám to štěstí do manželství.

Koláčky

Koláčky. Téma, které jsem rozebírala již v článku Přípravy s tradicí aneb abyste nic nepopletli!

Během svatebního dne se k nim však váže ještě jedna tradice. Říká se, že kdo ochutná ten rohový, bude mít do roka a do dne svatbu. Tuto tradici je však těžší ohlídat. Kdo ví, který je ten rohový? Během pečení je to však hned jasné.

Neobsazené židle

Během slavnostního oběda dejte stranou prázdné židle od slavnostní tabule. Říká se, že by je mohlo obsadit neštěstí a to by se s vámi poté táhlo během manželství. Neriskujte tedy tuto drobnost a zaúkolujte někoho, kdo ji během svatby ohlídá.

Únos nevěsty

Tato tradice symbolizuje dívčino odloučení od rodiny a začátek nového života. Kamarádi nevěstu unesou do blízkého podniku, kde pijí na ženichův účet. Poté, co je ženich najde, musí zaplatit jejich útratu a nevěstu si vykoupit. Co však z vlastí zkušenosti mohu říct, je, že se od této tradice velmi upouští. Čas během hledání nevěsty rychle utíkáhosté se během této doby na svatbě nudí. Proto mnoho párů unášení nevěsty zakazuje a řeší to jinými společnými hrami během oslav.

Nevěsta a děti na klín

Co se týče dětí, říká se, že pokud nevěsta touží po dítěti, má si je během svatby posadit na klín. Holčičku, pokud si přeje děvčátko, a pokud chlapečka, tak chlapečka. Otestované to nemám, ale za zkoušku nic nedáte.

Házení kytky

Tradice, na kterou se těší skoro všechny nezadané slečny. K večerní nebo již odpolední zábavě totiž bezesporu patří házení svatební kytice. Tu z dívek, které kytice přistane do náruče, čeká do roka a do dne svatba. Skvělá zábava, když člověk vidí, jak se některé dívky derou do prvních řad. A o to zábavnější je, když pak spatříte výraz příslušného přítele. No určitě je to skvělá zábava, kterou byste na své svatbě měli udělat. A pokud nechcete obětovat přímo kytici svou, nechte si uvázat stejnou, jen v  menším provedení, kterou k házení použijete.

Pokud si chcete svoji kytici usušit nebo darovat mamince či babičce, není problém. Pro házení si poté nechte navázat podobný styl v menším provedení. Je to časté řešení mnoha nevěst.

Sundávání a házení podvazku nevěsty

Možnosti, jak nevěste sundat podvazek, jsou dvě.

  • První, že podvazek nevěstě sundá ženich. Podmínkou však je, že pouze zuby bez použití rukou. Po splnění tohoto úkolu jej napne a vystřelí mezi nezadané mládence. Který z nich ho chytí, do roka se ožení.
  • Druhou variantou je podvazek vydražit. Ten, kdo zaplatí nejvíce, může jej nevěstě sám sundat z nožky. Volba je tedy čistě na vás. Mně osobně se více líbí ta první varianta.

Kterou variantu si vyberete pro sundání podvazku vy? Od manžela nebo výherce dražby?

První tanec novomanželů

První novomanželský tanec bývá nejčastěji prvním tancem večera. Hosté se shromáždí do kruhu kolem novomanželůdoprovází je během jejich prvních tanečních kroků. Dříve se tančil valčík, dnes se však volí písně různé dle výběru novomanželů. Po tomto tanci následuje tanec s rodiči nevěsty a ženicha.

První tanec novomanželů je krásný moment pro všechny. A to ať už je plný dokonalé choreografie nebo jen jednoduchých kroků. Důležité je, že jde vidět láska vás dvou.

Půlnoční převlékání nevěsty

A jako poslední tradici zmíním půlnoční převlékání nevěsty. Že jste o tom ještě neslyšeli? Jedná se o to, že po půlnoci se nevěsta převleče do jiných, nejčastěji bílých, šatů, které jsou určeny pro oslavy do ranních hodin. Nejsou však vůbec nutností! Říká se však, že nevěsta, která nevydrží ve svatebních šatech do půlnoci, nevydrží ani v manželství. Samozřejmě je to opět jen další z pověr dávných dob, ale slyšela jsem o ní nejednou, tak ji zmíním i vám. 

A tímto bychom měli tradice během svatby hotové. Pokud vás tradice baví, podívejte se také na článek předešlí 16 svatebních tradic od rána až po obřad. Možná se toho zdá mnoho, ale nikde není psáno, že je musíte všechny dodržovat. Často páry některé body přeskočí nebo jiné až tolik neřeší. Je však milé, když znáte jejich symboliku a můžete se poté pousmát, co vám ta či ona tradice přinesla do vínku.

Přeji vám především svatbu podle vašich snů a spokojené manželství plné pochopení a lásky.

S láskou
Monča

Text: Monika Hlaváčková
Fotografie: Ondrej Čechvala
Monika Hlaváčková

Inspiruji a pomáhám vést nevěsty během plánování svateb, neboť má dlouholeté zkušenosti se svatbami z různých úhlů pohledu. Gastronomie, dekorace, organizace to vše jsem nespočetněkrát zažila. >>>> Můj příběh Jsem také autorkou e-booku Jak zorganizovat svatbu, třeba i za 14 dní a Zápisníku nevěsty, který jde již brzy do tisku.

Komentáře