Koho pozvat na svatbu?

Zvláštní otázka, říkala jsem si poprvé, když jsem ji slyšela. Jak já mám vědět, koho máte zvát na svatbu? Při vyslovení této otázky od více párů jsem však pochopila její podstatu. Mnoho z nás hledá pravidla k tomu, jakým směrem se odrazit. Stejně jako při otázce hostů na svatbu.

Prozradím vám však jedno velké tajemství. Žádná pravidla pro to neexistují! Nemusíte zvát osoby, které si přejí vaši rodiče. Nemusíte zvát celé páry, pokud jednoho z nich na svatbě nechcete mít. Dokonce ani nemusíte zvát rodiče, pokud se s nimi léta nevídáte a vztahy s nimi jsou na bodu mrazu. Možná vám tato slova přijdou trošku drsná, ale věřte mi. Vy musíte dělat jen to, co je vám příjemné a s čím souhlasí vaše vnitřní já.

Z jakých konců světa nebo republiky budou vaši hosté?

Bohužel mnoho z nás se neustále zamýšlí nad jednou ošemetnou otázkou. Co na to řeknou ostatní? Odpověď vám ale může být celkem jedno…

Odpovězte mi teď prosím na tuto otázku. Čí je to svatba? Jaké máte představy o své svatbě? A kdo ji bude platit? Tyto tři otázky jsou ty nejdůležitější, když se rozmýšlíte, koho pozvat.

Svatba je to vás dvou, proto minimálně v tento den myslete se zdravým sebevědomím pouze na sebe. Splňte si sny vás dvou. Nemusíte mít svatbu na zámku s luxusní večeří. Pokud chcete mít svatbu na louce pod stanem, naplánujte si ji tak. Představte si sebe za pár let, jak budete na ten velký den vzpomínat. Nechcete přece litovat toho, že jste si svatbu neudělali podle sebe, ale podle představ rodičů a kamarádů.

A proč jsem zmínila i otázku ohledně placení? Občas vznikají spory i tím, že na svatbu přispívají rodiče. Je to skvělá finanční pomoc, ale může vás stát pár dohadů navíc. Pokud vám na svatbu rodiče přispívají, chtějí mít často také volební právo. To znamená, že chtějí rozhodovat o místě svatby, složení menu a především o hostech, které pozvete. V takovém případě si však musíte stát tvrdě za svým a prosadit si svou jako pár.

Dokážu si představit, že to není jednoduchý úkol. Sama mám tátu jako horu a odporovat mu nikdo moc nechce. Co se však svatby týče, musí i taková hora povolit a pochopit, že je to svatba moje, a tím pádem podle mých představ, s hosty, které si přeji já sama.

Již mnohokrát jsem zažila vyčerpání nevěsty z toho, že vidí na své svatbě osobu, kterou tam vůbec mít nechtěla. Ať už ex přítelkyni od ženicha, kamarádku od maminky, nebo jen nepřející kolegyni z práce. Věřte mi, pokud tyto lidi nepozvete, nic neztratíte a budete se cítit mnohem lépe.

Uvedu příklad: Můj skvělý kamarád měl v létě svatbu. Jeho manželka byla moje spolužačka a jednoho večera se díky mně seznámili. Slovo dalo slovo a za pár let měli svatbu. Když jsem slyšela, že se zasnoubili, věřila jsem, že mě pozvou. Ale nestalo se. Ať už to bylo tím, že se vídáme méně, protože žiji v zahraničí, nebo tím, že jsem se nevešla do užšího výběru hostů, neřešila jsem to. Samozřejmě mě zamrzelo, když jsem se dozvěděla až z Facebooku, že svatba už proběhla. Koho by to také nezamrzelo, když je to super kamarád. Co tím chci ale říct. Z nějakého důvodu mě nepozvali a já se na ně nezlobím. Oni se tak rozhodli, byla to jejich svatba a oni dva jsou ti jediní, kteří mají právo o tom rozhodovat. Vezměte si z nich příklad! Kamarádi nekamarádi, je to svatba vaše a vy se na ní musíte cítit dobře.

Když slyším názory nevěst po svatbách, často se opakuje to stejné. Užijte si celý den naplno, neřešte blbosti, kde co dochystat, ale užívejte si kouzlo onoho dne, protože to velmi rychle uteče. Zvěte opravdu jen ty osoby, které na svatbě chcete vidět, abyste se na ní cítili příjemně. A myslete v tento velký den jen na sebe jako pár, protože kolem vás dvou se v tento den vše točí. Nezapomínejte na to.

Užívejte si každou minutu na své svatbě. Budete na ni vzpomínat celý život.

Protože hlavně my ženy bychom se často pro ostatní rozdaly a na sebe zapomínáme. S čímž je mimochodem potřeba něco udělat! Já se již učím říkat ne a dělat věci, které chci já, a ne co si přeje okolí. Je to skvělý pocit. A pokud s tím začínáte, zkuste alespoň vše kolem svatby pojmout jen očima vás dvou. Zapomeňte na všechny kritiky, sepisujte si své sny a seznam vysněných svatebních hostů.

Přeji vám plánování plné úsměvů, svatbu vašich snů a manželství plné porozumění a lásky.

S láskou
Monča

PS: Chcete s něčím poradit? Pište, moc ráda vám daruji kus mého času, abych vám s plánováním pomohla – monika@monikahlavackova.cz.

 

Text a fotografie: Monika Hlaváčková
Monika Hlaváčková

Inspiruji a pomáhám vést nevěsty během plánování svateb, neboť má dlouholeté zkušenosti se svatbami z různých úhlů pohledu. Gastronomie, dekorace, organizace to vše jsem nespočetněkrát zažila. >>>> Můj příběh Jsem také autorkou e-booku Jak zorganizovat svatbu, třeba i za 14 dní a Zápisníku nevěsty, který jde již brzy do tisku.

Komentáře